Suminica a XXIII-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a XXIII-a dupa Pogorarea Sfantului Duh,cea a Vindecarii demonizatului din tinutul Gherghesenilor Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea„Sfanta Treime! din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de ieromonahul Trifon Cepoi si diaconul Ioan Cucovici,clerici a asezamantului monastic si in prezenta unui numar impunator de pelerini.In cuvantul Sau predicational,inspirat din pericopa Evanghelica a zilei Inalt Prea Sfintia Sa a mentionat urmatoarele”Minunea,savarsita de Mintuitorul Hristos in tinutul Gherghesenilor ne demonstreaza marea si jertfelnica iubire a Mantuitorului fata de omenire.Vindecarea demonizatului alegoric ne demonstreaza ca in mainile Domnului sunt toate vietile noastre,sanatatea trupeasca si duhovniceasca a celor ce se roaga sincer si fierbinte pentru a primi vindecare”.Dupa Rugaciunea Imparateasca numerosi crestini au primit Taina Impartasaniei cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.