Liturghie arhiereasca in Duminica a XXIV-a dupa Cincizecime la manastirea„Sfanta Treime”

In Duminica a XXIV-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii sfantului asezamant monastic si in prezenta unui numar impunator de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei  Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.Deasemenea in timpul serviciului divin ierarhul,clericii si credinciosii prezenti au inaltat rugaciuni pentru crestinii aflati in suferinta din cauza noului virus ucigas,pentru medicii,ce lupta in prima linie cu cumplita boala,punand in pericol propria viata si securitatea familiilor sale.