I.P.S.Filaret la 32 ani de slujire sacerdotala.

Inalt Prea Sfintia Voastra!                                                                                                                                Astazi,Stapane se implinesc 32 ani din acea zi cand ati fost hirotonit de catre I.P.S.Mitopolit al Moldovei Serapion Fadeev intru ieromonah,incepand astfel inalta slujire sacerdotala.O slujire sacra,deloc usoara, cu obstacole si dificultati,insa plina de realizari pe taram duhovnicesc.Pe parcursul acestor ani ati reusit multe.Slujire in parohie,reactivarea sfintei manastiri Condrita,crearea unei Eparhii Ortodoxe pe teren virgin,infiintarea si administrarea mai multor parohii si manastiri in pofida  multiplelor ostilitati din partea autoritatilor de stat si a celor eclesiastice majoritare.Ati parcurs in acesti ani o cale deloc usoara de la ieromonah pana la arhiepiscop,pastorind un numar mare de crestini pe fagasul Mantuirii.Toate acestea le-ati realizat prin munca si abnegatie ,invocand puterea rugaciunii.Si acum,la ceas aniversar venim si noi,clericii si enoriasii de Dumnezeu Pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est cu cele mai cordiale felicitari,dorindu-va multi si frumosi ani,arhipastorie indelungata in Via Domnului si realizari majore pe plan duhovnicesc si administrativ.Va zicem un sincer Intru Multi Ani,Stapane!!!