Slujire Arhiereasca in Duminica Triumfului Ortodoxiei la Complexul monastic Arhiepiscopal

In prima Duminica a Postului Invierii Domnului,cea a Triumfului Ortodoxiei Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic„Sfanta Treime”din comuna Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii manastirii.Dupa citirea pericopei Evanghelici Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre semnificatia acestei zile pentru toata suflarea crestineasca.„Duminica Triumfului Ortodoxiei semnifica biruinta Ortodoxiei asupra ereziilor si restabilirea cultului icoanelor, eveniment care a avut la Constantinopol in 843”,a mentiona Inalt Prea Sfintia Sa.Deasemenea la serviciul divin arhieresc au fost inaltate rugaciuni pentru cei ,ce sunt in suferenta,pentru medicii,ce lupta eroic cu nemiloasa molinma,ce face ravagii pe intreg globul.