Sfintii 40 de mucenici,pomeniti in rugaciune la manastirea„Sfanta Treime”

In ziua pomenirii celor 40 de Sfinti Mucenici Inalt Prea Sfintitul Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”.Cuvantul predicational al ierarhului a fost axat pe minunea,ce a avut loc la lacul Sevastiei.„Ostasii crestini datorita credintei sale nestramutate in Mantuitorul Hristos au rezistat torturii,au refuzat darurile.Fapt pentru care Mantuitorul  a savarsit minunea de a incalzi apele lacului si de a trimite cununi stralucitoare pe capetele Sfintilor mucenici.E absolut valabil si in zilele noastre.Trebuie sa ne  autoanalizam suntem oare la fel de fermi in credinta?Si sa ne incredintam Domnului,fiind in rugaciune si pocainta”,a mentionat ierarhul.