Sfintii Imparati Constantin si Elena,serbati la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua serbarii Sfintilor Imparati Constantin si Elena Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca  la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a multi credinciosi.Cuvantul predicational a Inalt Prea Sfintiei Sale a fost axat pe aspectul istoric si duhovnicesc al domniei Sfintilor Intocmai cu Apostolii Imparati Constantin si Elena.„Sfintii praznuiti in aceasta zi au marcat incetarea prigoanei impotriva crestinilor,care a avut loc mult timp in Imperiul Roman” a mentionat ierarhul .La final Vladica  Filaret a felicitat calduros pe cei ce poarta numele de Constantin si Elena cu ocazia praznuirii ocrotitorilor ceresti.