Duminica a V-a dupa Invierea Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica a V-a dupa Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos,cea a Samarinencei Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret ,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii manastirii si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,in care a mentionat importanta convorbirii Mantuitorului cu femeea Samarineanca.„E indiscutabil important sa manifestam deschidere launtrica spre divinitate.Mantuitorul Hristos prin viata Sa,moartea si Invierea Sa ne deschide calea spre Mantuire.Femeea Samarineanca renunta la placeri pentru o traire spiritulala si ne poate servi ca model de ravna si credinta.Aceasta pilda ar fi bine sa o urmam si noi,crestinii zilelor de  astazi,deoarece putini suntem cei,ce punem accent pe spiritualitate in detrimentul propriului comfort ”,a mentionat Vladica.