Inaltarea Domnului,serbata la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua de 10 iunie intreaga Ortodoxie serbeaza Marele Praznic a Inaltarii Domnului,ziua in care Mantuitorul Hristos sa Inaltat  la cer in vazul Apostolilor de pe muntele Maslinilor la a 40-a zi dupa Invierea Sa.Este o dovada elocventa a dumnezeeirii Sale.In aceasta zi Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre esenta acestei sarbatori a Ortodoxiei.„Invierea si Inaltarea la ceruri a Mantuitorului sunt indispersabil legate intre ele.Astfel Hridtos ne arata calea spre Imparatia Cerurilor.Obiectivul fiecarui crestin este Mantuirea,iar viata vesnica in Imparatia lui Dumnezeu incepe pe pamant.Moartea nu este finala vietii crestinilor,ci doar un nou inceput a vietii spirituale.Daca in timpul vietii pe pamant ne conducem de adevarate valori a crestinismului ,suntem in comuniune cu Hristos prin rugaciune si pocainta ,astfel urmam calea,trasata de Mantuitorul lumii spre Mantuire”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.