Sambata pomenirii celor adormiti intru Domnul la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Sambata  a II-a a Postului Invierii Domnului,cea a pomenirii  mortilor,Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca  Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit dreptcredincioasei adunari despre necesitatea pomenirii in rugaciune a tuturor celor adormiti intru Domnul”Anume acum,in perioada de asceza a Postului Invierii Domnului Biserica Ortodoxa a randuit zilele de pomenire a celor raposati pentru a ne pregati si purifica sufletele in asteptarea celui Mai Mare praznic a Invierii Domnului”,a specificat ierarhul.