Sfantul Mare Mucenic Pantelimon,serbat prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua praznuirii Sfantului Mare Mucenic Pantelimon Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi.Ierarhului i-a coliturghisit soborul slujitorilor asezamantului monastic.In cuvantul Sau de povata Vladica Filaret a vorbit despre viata si activitatea Sfantului Mare Mucenic Pantilimon ,un putrator autentic de virtuti crestinestii.„Iubiti credinciosi!Sfantul Mare Mucenic Pantilimon,nascut la Nicomidia in timpul imparatului Maximian s-a deosebit prin o credinta nestramutata si sincera.Fiind un medic iscusit si apreciat,cu ajutorul lui Dumnezeu a vindecat multi bolnavi,aflati in suferinta.Deja dupa botezul Sau este chemat la curtea Imparatului Roman ca medic.Afland ca este crestin i s-a cerut sa renunte la credinta in schimbul vietii indestulate si linistite.Refuzand categoric sa renunte la credinta crestina a fost crunt torturat,insa a ramas ferm pe pozitii,primind moarte de martir.De atunci invocarea in rugaciuni a Sfantului Mare Mucenic Pantilimon  si mijlocirea lui in fata Mantuitorului aduce vindecare de trup si suflet”,a mentionat Vladica.