Duminica a VII-a dupa Rusalii la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica a VII -a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal cu hramul Sfintei  Treimi  din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta unui numar impunator de pelerini.Dupa citirea Evangheliei zilei de la Sfantul Apostol Matei Vladica Filaret a rostit un cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit dreptcredincioasei adunari despre minunea vindecarii a doi orbi si a unui demonizat.”Domnul si Mantuitorul nostru Iisus Hristos ofera dragoste si vindecare tuturor celor cu credinta si evlavie,exprimate prin rugaciune”,a reiterat Ierarhul.