Liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica VIII-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic  si in prezenta a numerosi pelerini.In emotionalul  Sau cuvant predicational Inalt Prea Sfintia Sa a talcuit  pericopa Evanghelia zilei,cea de la Matei,XIV cu privire la minunea inmultirii painilor,mentionand importanta acestei duminici,cu care crestinii ortodocsi intra in Postul Adormirii Maicii Domnului.„iubiti credinciosi,frati si surori intru Domnul!Milostivul Hristos prin aceasta minune a aratat tuturor crestinilor dragostea Sa netarmurita fata de semeni.Va indemn sa primim aceasta Sfanta paine a Euharistiei in fiece duminica la Sfantul Altar si totodata va urez un post binecuvantat,plin cu bogate roade duhovnicesti”,a mentionat ierarhul.