Sfantul Mare Mucenic Gheorghe,serbat prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua praznuirii  Sfantului Mare Mucenic Gheorghe,purtatorul de Biruinta, Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret.din mila lui Dumnezeu Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est  a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvantul Sau de zidire duhovniceasca Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata plina de sfintenie si evlavie a Sfantului Mare Mucenic Gheorghe ,Purtatorul de Biruinta.„Evlavia si credinta in Mantuitorul Hristos au facut astfel,ca Sfantul Mare Mucenic Gheorghe sa devina unul dintre cei mai apreciati Sfinti ai Ortodoxiei”,a mentionat Vladica Filaret.La finele cuvantului Sau predicational ierarhul a felicitat cu acest binecuvantat prilej pe cei,ce poarta numele de Gheorghie si derivatele acestuia.