Duminica Sfintelor Femei Mironosite la Complexul monastic Arhiepiscopal.

In Duminica Sfintelor Femei Mironosite ,30 aprilie  Inalt Prea sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Ioan Gura de Aur la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a vorbit despre dragostea jertfitoare Sfintelor Femei Mironosite fata de Mantuitorul Hristos.Dupa care,ierarhul a felicitat calduros toate enoriasele prezente cu ocazia zilei Femeiei Crestine.„Aveti un rol absolut deosebit in societate.Cel de sotie,mama,bunica,ce presupune o uriasa responsabilitate in cultivarea valorilor crestine in tanara generatie”,a mentionat Vladica.