Duminica Vindecarii slabanogului la manastirea „Sfanta Treime”

In Duminica a IV-a dupa Invierea Domnului ,numita si Duminica Vindecarii slabanogului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei ,cea de la Ioan 5,1-15 Vladica Filaret a adresat dreptmaritorilor crestini prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia zilei.„Mantuitorul Hristos este vindecatorul suprem a tuturor crestinilor.Insa cazul elucidat in Evanghelia de astazi este unul absolut deosebit.Slabanogul de la Vitezda ,desi cunostea destule cazuri de vindecare fiind foarte bolnav si neputincios nu avea in inima sa nici invidie nici ura fata de cei vindecati.Rabdarea lui era una deosebita.fapt apreciat de Mantuitorul Hristos,care i-a daruit vindecare Deaceea ,iubiti frati si surori intru Domnul va indemn sa ne rugam smerit si sincer Mantuitorului Hristos atat  pentru vindecarea noastra ,cat si a semenilor nostri ,aflati in suferinta”,a mentionat ierarhul.