Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Izvoratorul de Mir,serbat prin rugaciune la manastirea „Sfanta Treime”

In ziua de duminica,8 noiembrie ,camd crestinii ortodocsi serbeaza Sfantul Mare Mucenic Dimitrie,Izvoratorul de Mir Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua ,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat crestinilor prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre viata si activitatea acestui mare sfant a Ortodoxiei.Deasemenea clericii si credinciosii prezenti au inaltat rugaciunii  pentru cei aflati in suferinta ,legata de noul virus ucigas,ce face ravagii pe plan mondial.La finele serviciului divin praznical numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.