Sambata dinaintea pomenirii Sfantului Mare Mucenic Dimitrie la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In sambata mortilor de dinaintea pomenirii Sfantului Mare Mucenic Dimitrie Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat un parastas de pomenire pentru crestinii  adormiti intru Domnul la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta numerosilor pelerini. Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un cuvant predicational,in care a vorbit despre semnificatia zilei de pomenire a celor adormiti intru Domnul.”Biserica Ortodoxa ne invata ca moartea trupului nu e decat o finala a vietii lumesti si o continuare logica a vietii duhovnicesti.Crestinii  si dupa moartea trupeasca au nevoie de rugaciunile noastre,astfel fiind prezenti spiritual langa cei dragi.Deaceea si Sfanta Biserica randuieste zile de pomenire a celor raposati,pomenindu-i in rugaciune”a  adaugat ierarhul.