Sfantul Ierarh Vasile cel Mare,serbat prin rugaciune la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua de joi,14 decembrie,cand crestinii ortodocsi serbeaza praznicul Taierii imprejur dupa trup a Mantuitorului si a Sfantului Ierarh Vasile cel Mare Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime alaturi de clericii asezamantului monastic ieromonahul Trifon Cepoi si parintele diacon Ioan Cucovici.La serviciul divin erau prezenti numerosi pelerini,ce obisnuiesc sa se roage la Sfanta manastire din localitatea Troita Noua,raionul Anenii noi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a analizat virtutile trairii duhovnicesti a Sfantului Vasile cel Mare si activitatea Sa de milostenie si filantropica.Ierarhul a indemnat credinciosii sa urmeze pilda marelui ierarh in zilele de astazi.„Aceste pilde sunt complet necesare pentru a trai duhovniceste si in sumbrele zile a perioadei actuale,cand se pierd valorile crestinesti si oamenii devin in mare majoritate pragmatici si mercantili”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.Traditional.Vladica Filaret a semanat cu grau credinciosii prezenti,astfel felicitandu-i cu prilejul sarbatorii,iar un grup de crestini au intonat haituri si colinde,respectand astfel traditiile milenare sramosesti.