Duminica de dupa Nasterea Domnului la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In Duminica de dupa Sarbatoarea Nasterii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii manastirii si cu prezenta a numerosi crestini.Dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Matei 2 13 Vladica a rostit un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,axandu-se pe subiectul Evanghelic cu privire la fuga in Egipt.”Desi pruncul Iisus ,nascut in ieslea Betleemului a fost primit de ingeri si pastori  cu aleasa bucurie duhovniceasca ,se afla in pericol de moarte din partea regelui Irod al Iudeei”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului Inalt Prea Sfintia Sa a inminat copiilor prezenti dulciuri cu ocazia Sfintelor sarbatori a Nasterii Domnului.