Duminica inaintea Botezului Domnului la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica inaintea Botezului Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi,avand ca coliturghisitori clericii asezamantului monastic prot.mitr.Gheorghe Miron,ieromonahul Trifon Cepoi si diaconul Ioan Cucovici.La serviciul divin au fost prezenti numerosi pelerini.Au fost inaltate rugaciuni pentru cei aflati in suferinta,pentru medicii,ce lupta riscand cu propria viata si sanatate pentru salvarea celor bolnavi.Dupa citirea pericopei Evanghelice de la Marcu Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant predicational.„Aceasta Duminica semnifica bucuria apropierii de Marele praznic a Botezului Domnului.Si pentru noi,crestinii timpurilor actuale la fel e important sa pastram intacta haina Sfantului Botez,acea haina fara de care suntem lipsiti de Mantuire,scopul suprem al tuturor crestinilor”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin duminical numerosi crestini au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.