Sfantul Ierarh Spiridon,serbat prin rugaciune la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua de vineri,25 decembrie,cand crestinii ortodocsi il serbeaza pe Sfantul Ierarh Spiridon al Trimitundei Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care sa referit la viata plina de evlavie si credinta a Sfantului Spiridon al Trimitundei,cel care poate servi ca un model perfect de traire duhovniceasca.La finele serviciului divin numerosi credinciosi ,ce au primit dezlegarea preotului duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.