Duminica a XXIX-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a XXIX-a dupa Rusalii,cea a Sfintilor Stramosi dupa Trup a Mantuitorului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic  ”Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi .Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei,cea de la Luca Vladica Filaret sa adresat credinciosilor prezenti un cuvant predicational,in care  a vorbit despre invitatia alegorica la cina Imparatia Cerului.„Iubiti fii si fiice duhovnicesti!Acum,cand ne ramane foarte putin timp pana la Marea Sarbatoare a Nasterii Domnului va indemn sa purificati sufletele cu Tainele Sfintei Marturisiri si Sfintei Impartasanii.Deasemenea va fi corect sa facem milostenie pentru cei ,ce sunt in suferinta.Dand dovada de aceste virtuti crestinesti si combinandu-le cu rugaciunea ne apropiem de Dumnezeu si suntem pregatiti de a intampina Slavitul Praznic al Nasterii Domnului”,a reiterat ierarhul.