Duminica a XXVIII-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminiva a XXVIII-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi enoriasi.Dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Luca ,cea cu privire la vindecarea celor zece leprosi Vladica a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„Pasajul Evangheliei de astazi este absolut actual si in timpurile noastre.Anume acum,cand nemilosul virus face ravagii pe plan mondial si multi oameni  se afla in stare critica trebuie sa nu uitam puterea rugaciunii.Vindecarea trupeasca si spirituala e in puterea Mantuitorului Hristos”,a mentionat ierarhul.Deasemenea Vladica Filaret a indemnat credinciosii sa fie in permanenta rugaciune in aceasta perioada de post si asceza,astfel pregatindu-se de a intampinat cu bucurie si evlavie luminata sarbatoare a Nasterii Domnului.