Sfantul Ierarh Nicolae,serbat prin rugaciune la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua de sambata,19 decembrie,cand crestinii ortodocsi i-l serbeaza pe Sfantul  Nicolae,ierarhul Miriilor Lichiei,Facatorul de minuni Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime” din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi pelerini.Sfintei liturghii i-a urmat oficierea unui Te Deum de multumire Mantuitorului si Sfantului ierarh Nicolae pentru toate binefacerile Sale,revarsate milostiv asupra binecredinciosilor prezenti.In emotionanta Sa predica Vladica Filaret a vorbit despre Sfantul Ierarh Nicolae ca model al trairii crestine,a evlaviei si milosteniei.De asemenea ierarhul a felicitat calduros binecredincioasa adunare cu aceasta binecuvantata sarbatoare.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.