Liturghie praznicala la manastirea„ Buna Vestire”

In ziua pomenirii Sfintei Mare Mucenite Varvara la manastirea „Buna Vestire”a fost oficiat un serviciu divin praznical.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de un sobor de preoti si diaconi,in frunte cu staretul asezamantului monastic,preacuviosul parinte arhimandrit Aviv Pancu.In cuvantul sau predicational parintele staret vorbit despre viata,plina de credinta si evlavie a Sfintei Mare Mucenite Varvara,mentionand ca crestinii invoca ajutorul Sfintei atunci cand sunt in pericol.ea fiind printre patruzeci de sfinti,a caror protectie se cere anume in asa momente.„In aceste zile de rastriste,triste,cand multi crestini se afla in permanent pericol va indemn,iubiti crestini sa invocati in rugaciune mijlocirea Sfintei Mucenite in fata Mantuitorului Hristos poentru a depasi aceste pericole majore, cu care ne confruntam zilnic”,a mentionat parintele staret.La finele serviciului divin numerosi crestini,ce au primit dezlegare de la preotul-duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.