Sfantul Ierarh Nicolae,praznuit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In ziua serbarii Mutarii Moastelor Sfantului Ierarh Nicolae,Episcopul Mirei Lichiei de la Mira la Bari Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal cu Hramul Sfintei Treimi din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impresionant de credinciosi.In cuvantul Sau de povata duhovniceasca,Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre viata plina de evlavie si sfintenie a unui dintre cei mai Mari Sfinti ai Ortodoxiei.„Fiind educat in o familie instarita si evlavioasa Sfantul Ierarh Nicolae a dat dovada de intelepciune si credinta,fiind sarguincios la studii si marinimos cu semenii.Mostenind averea impresionanta a parintilor Sai nu a ezitat sa  o dea celor saraci si sa il urmeze pe Mantuitorul Hristos.Activitatea Sa ca Episcop in Eparhia Mirei Lichiei  a fost una plina de Sfintenie si intelepciune,Ierarhul Nicolae fiind un arhipastor milostiv si marinimos cu crestinii.Nici intemnitarea pentru propovaduirea credintei Ortodoxe nu a schimbat viziunile sale,Prea Sfintia Sa ramanand un adevarat exemplu de traire duhovniceasca si pentru toti crestinii zilelor noastre.In societatea actuala,plina de deznadejde si pragmatism,decadere spirituala cu regret tot mai rar vedem asa calitati ca dragostea pentru aproapele si milostenia”,a mentionat ierarhul.La final Inalt Prea Sfintia Sa a felicitat cu ziua Protectorului Ceresc  pe toti cei,ce poarta numele de Nicolae si derivatele acestuia.