Duminica a IV-a dupa Invierea Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a IV-a dupa Invierea Domnului,a Slabanogului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi .Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei de la Ioan V Inalt Prea Sfintia Sa a adresat dreptmaritoarei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„Pilda vindecarii Slabanogului poarta o semnificatie profunda si alegorica.Hristos cel Inviat este permanent intre noi,cei ce cred in El si se roaga.Chiar fiind mistuiti de pacate totdeauna avem deschisa calea pocaintei si Mantuirii.Primind  Taina Sfantului Botez suntem imbracati in Haina Domnului.Participand la serviciile divine ,fiind in rugaciune spalam greutatea pacatelor.Unde este Mantuitorul exista vindecare”,a mentionat ierarhul.