Duminica Sfintelor Femei Mironosite la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a III-a dupa Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos,cea dedicata Sfintelor Femei Mironosite Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.Dupa citirea Pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca ,in care  a vorbit despre rolul important a Sfintelor Femei Mironosite in Ortodoxie.„Citind Evangheliile de la Marcu si Matei vedem ca Sfintele Femei Mironosite i-l urmeaza pe Mantuitorul,iar dupa Inviere pe Apostoli,demonstrand astfel credinta si dragoste neconditionata fata de Hristos,fapt pentru care au primit iertare si vindecare de la Bunul Dumnezeu,servind astfel un exemplu demn de urmat pentru femeele zilelor noastre,care trebuie sa fie sotii credincioase familiei ,mame iubitoare si grijulii pentru prunci,carora e necesar sa li ofere educatie in spiritul adevaratelor  valori crestine”,a mentionat ierarhul.