Serbarea Hramului manastirii„Buna Vestire”din or.Rascani

In ziua de miercuri,7 aprilie crestinii ortodocsi serbeaza Buna Vestire  a Prea Sfintei Stapanei noastre de Dumnezeu Nascatoarei si pururea Fecioaarei Maria.In ziua acestui Praznic Imparatesc la manastirea „Buna Vestire”a avut loc un serviciu divin praznical ,asezamantul monastic serbandu-si Hramul.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost slujita de soborul de clerici a asezamantului monastic in frunte cu parintele-staret,prea cuviosul arhimandrit Aviv Pancu.Dupa citirea pericopei Evanghelice parinteșe staret a adresat credinciosilor prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre insemnatatea acestei sarbatori pentru toti crestinii ortodocsi.„Buna Vestire,pe care Arhanghelul Gavriil o anunta Prea Sfintei Fecioare Maria ca a fost aleasa de Dumnezeu pentru a naste Mantuitorul lumii este un eveniment crucial in crestinism.Anume datorita lui a devenit posibila spalarea de pacate a credinciosilor si in finala ascensiubea duhovniceasca spre obiectivul suprem al tuturor crestinilor-Mantuirea”,a specificat parintele-staret.