Praznicul Bunei Vestiri,serbat la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Ziua serbarii Bunei Vestiri Prea Sfintei Stapane a noastra  de Dumnezeu Nascatoare si Pururea Fecioare Maria Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi pelerini.In cuvantul Sau predicational Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit credinciosilor prezenti despre insemnatatea majora a acestui sarbatori Imparatesti in Ortodoxie.„Iubiti credinciosi!Aceasta frumoasa Sarbatoare semnifica Vestirea de catre Sfantul Arhanghel Gavriil a Prea Sfintei Fecioare ,de Dumnezeu nascatoare Maria ca ea este vasul ales de a aduce pe pamant Mantuitorul Lumii.In aceasta zi trebuie sa ne aflam in asceza si rugaciune.Sa venim la Sfanta lui Dumnezeu Biserica si sa participam la Tainele bisericesti,cea a marturisirii si a impartasaniei”,a mentionat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.