Sedinta Soborului Arhieresc al Patriarhiei Kievului

In ziua de 22 ianuarie la Resedinta Patriarhala din Kiev,sub presedentia Sanctitatii Sale Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine a avut loc sedinta Soborului Arhieresc al Patriarhiei Kievului.La sedinta Sfantului Sinod au participat I.P.S Filaret,Mitropolitul Falestiului si Exarh al Moldovei,I.P.S.Andrei,Arhiepiscop de Pereaslav si Belaia Terkovi,P.S.Nicon.Rpiscopul Odesei,P.S.Mihail,Episcopul Hersonului si Tavriei,P.S.Aviv ,Episcopul Rascaniului si Ocnitei.Sanctitatea Sa Filaret a informat despre starea lucrurilor in cuprinsul Patriarhiei si a primit rapoartele despre activitatea arhiereilor eparhioti.Deasemenea,ierarhii prezenti au luat decizia de a desemna ca membru permanent a Sfantului Sinod pe Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si Exarh al Moldovei.P.S.Nicon,Episcopul Odesei a fost ales ca membru supleant al Sfantului Sinod.