Liturghie praznicala la Catedrala Patriarhala „Sfantul Kneaz Vladimir”

In Duminica de dupa Botezul Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos Catedrala Patriarhala „Sfantul Kneaz Vladimir din capitala Ucrainei,Kiev a fost gazda unui serviciu divin deosebit,prilejuit de aniversarea de 95 ani de la nasterea Sanctitatii Sale Filaret,Patriarhul Kievului si a Intregii Rusii-Ucraine,adevaratul creator al Bisericii Autocefale a Ucrainei.Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a fost oficiata de Sanctitatea Sa Filaret ,Patriarhul Kievului dimpreuna cu un impunator sobor de ierarhi,preoti si diaconi din cuprinsul Patriarhiei,iar Catedrala Patriarhala s-a dovedit a fi neincapatoare pentru un numar impresionant de credinciosi.Alaturi de Intaistatator si alti arhierei s-au rugat si ambii ierarhi ai Patriarhiei Kievului din Republica Moldova-Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Mitropolitul Falestiului si Exarh al Moldovei si Prea Sfintitul Parinte Aviv,Episcopul Rascaniului si Ocnitei.In cadrul Sfintei liturghii au fost inaltate fierbinti rugaciuni pentru binecredinciosul popor ucrainean,care isi apara eroic patria de invazia barbara si neprovocata a Federatiei Ruse,conflict sangeros ,care zilnic rapeste numeroase victime-militari si civili.Cu un emotionant cuvant de felicitare pentru Sanctitatea Sa Sa din partea arhiereilor,clericilor si mirenilor Patriarhiei sa adresat Inalt Prea Sfintitul Parinte Andrei,Arhiepiscop de Pereaslavli si Belaia Terkov,in care a felicitat cordial si sincer Sanctitatea Sa cu aceasta frumoasa varsta.Vladica Andrei a mentionat meritul incontestabil a Sanctitatii Sale in crearea Bisericii Autocefale Ucrainene ,dorind omagiatului sanatate durabila si slujire jerfelnica si indelungata in Via Domnului spre binele binecredinciosului popor ucrainean si Sfintei Biserici Ortodoxe.La randul sau Patriarhul Filaret a multumit calduros ierarhilor,clericilor si mirenilor prezenti pentru felicitari si posibilitatea de a coliturghisi impreuna.