Schimbarea la Fata a Mantuitorului,serbata la Complexul monastic Arhiepiscopal

In ziua de vineri,19 august ,cand intreaga Ortodoxie serbeaza unul din cele 12 praznice Imparatesti,Schimbarea la Fata a Mantuitorului Hristos Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie  arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impresionant de pelerini.Dupa citirea pericopei Evanghelice a zilei Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit crestinilor prezenti despre semnificatia praznicului Schimbarii la Fata a Mantuitorului Hristos in Ortodoxie .La finele serviciului divin numerosi  credinciosi ,ce au primit dezlegarea preotului duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.Inalt Prea Sfintia Sa,conform traditiei multiseculoare a sfintit prinoasele credinciosilor-strugurii din noua roada a gliei.