Schimbarea la Fata a Mantuitorului ,serbata prin rugaciune la manastirea„Buna Vestire”

In ziua serbarii Schimbarii la Fata a Mantuitorului Prea Sfintitul Parinte Aviv,Episcopul Rascaniului,Vicar al Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est a liturghisit la manastirea ”Buna Vestire” din comuna Nihoreni,raionul Rascani dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi .Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Aviv a rostit un emotionant cuvant predicational,in care a elucidat esenta acestui important praznic Imparatesc in Ortodoxiei.Numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului-duhovnic au fost impartasiti cu  Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.La finele serviciului divin Prea Sfintia Sa  a sfintit ,conform traditiei prinoasele credinciosilor-strugurii din noua roada.