Duminica a IX-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a IX-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit dimpreuna cu clericii Complexului monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi.La serviciul divin arhieresc a fost  prezent un numar impunator de pelerini.In timpul Sfintei liturghii ierarhul ,clericii si credinciosii prezenti au inaltat umilite rugaciuni pentru pace in lume si incetarea sangerosului conflict din statul vecin,Ucraina.Dupa citirea pericopei Evanghelice Inalt Prea Sfintia Sa a rostit un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,inspirat din Evanghelia de la Matei ,14 cu privire la imblarea lui Hristos pe mare si potolirea furtunii.„Minunile ,savarsite de Mantuitorul Hristos in vazul ucenicilor sai poarta un caracter profund emotiv si educational.In asa mod Hristos le demonstreaza ucenicilor ca orice succes are la baza sa o permanenta lupta si permanent efort duhovnicesc.Corabia ,ce pluteste in valurile deseori agitate a marii semnifica nu altceva decat Sfanta lui Hristos Biserica,in momente de grea cumpana.Persecutii,razboaie,nihilism,ateism.Insa cu credinta si rugaciune biserica poate rezista la orice grea incercare”,a mentionat Vladica .Ierarhul a urat ocredinciosilor prezenti o ascensiune duhovniceasca continua in Postul Adormirii Maicii Domnului.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au primit Taina Sfintei Impartasanii.