Duminica a X-a dupa Pogorarea Sfantului Duh la manastirea„Sfanta Treime”

In Duminica a X-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret.din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Flalestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal ”Sfanta Treime” din localitatea troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi crestini.Cuvantul de povata a ierarhului ,rostit dupa citirea pericopei Evanghelice ,cea de la Matei,17 a fost axat pe minunea vindecarii de catre Mantuitorul Hristos a lunaticului.„Aceasta minunata vindecare este o dovada a faptului ca Mantuitorul este milostiv cu toti noi,crestinii.Izvorele nesecaet ale vindecarii trupesti si duhovnicesti sunt credinta si rugaciunea”,a mentionat Vladica.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au primit Taina Sfintei Impartasanii.