Sarbatoarea Adormirii Maicii Domnului la Complexul monastic Arhiepiscopal

Sambata,28 august ,in ziua praznuirii Adormirii Maicii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la Complexul monastic Arhiepiscopal dimpreuna cu soborul slujitorilor asezamantului monastic si in prezenta unui numar impresionant de pelerini.Liturghia praznicala  a fost deosebita pentru teologul Vladislav Bors ,care s-a invrednicit de a fi hirotonit in treapta de de diacon pe seama manastirii„Sfanta Treime”.Dupa citirea pericopei Evanghelice Vladica Filaret a adresat pelerinilor prezenti un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a elucidat esenta sarbatorii Adormirii Maicii Domnului.”Adormirea Maicii Domnului este un praznic Imparatesc a anului religios.Semnificatia Praznicului este una mareata si emotionanta,aducand aminte credinciosilor despre chemarea spre vesnicie.Deaceea,iubiti fii si fiice duhovnicesti va chem spre rugaciune si pocainta”,a mentionat ierarhul. Deasemenea Inalt Prea Sfintia Sa a felicit nou-hirotonitul slujitor cu ocazia hirotoniei,dorindu-i multi ani de slujire indelungata in Via Domnului cu bogate roade duhovnicesti.Dupa oficierea Sfintei liturghii Vladica Filaret ,soborul slujitorilor si pelerinii prezenti au inconjurat in procesiune biserica manastirii.La finele slujbei credinciosilor prezenti li s-a oferit o agapa crestineasca.