Duminica a X-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a X-a dupa Pogorarea Sfantului Duh Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est s-a aflat alaturi de clericii si enoriasii Complexului monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime” din  comunaTroita Noua,raionul Anenii Noi,unde a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca.Dupa citirea Evanghelie zilei,cea de la Matei,17 Vladica Filaret s-a adresat credinciosilor prezenti cu un cuvant predicational emotionant.„Pericopa Evanghelica a zilei ne vorbeste despre minunea vindecarii de catre Mantuitorul Hristos a lunaticului.este o elocventa dovada a dragostei Mantuitorului Hristos fata de semeni.Iubiti credinciosi!Aceasta pilda este absolut valabila si pentru zilele noastre zbuciumate.Anume acum multi semeni uita ca doar Hristos ne da vindecare trupeasca si sufleteasca,fiecaruia dupa credinta si rugaciune”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.