Duminica a IX-a dupa Cincizecime la Complexul monastic Arhiepiscopal

In Duminica a IX-a dupa Rusalii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est  a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta unui numar mare de pelerini.In cuvantul Sau de povata  duhovniceasca,rostit dreptcredincioasei adunari dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Matei Vladica Filaret a mentionat marea dragoste a Mantuitorului pentru semenii Sai„Minunile,savarsite de Hristos ,precum Potolirea furtunii si umblarea pe mare poarta un caracter profund alegoric.Iubiti credinciosi!E necesar sa credem in netarmurita mila a Mantuitorului.Cand suntem in fata unui pericol trebuie sa cunoastem ca unicul salvator ne poate fi numai Mantuitorul Hristos,care poate potoli furtuni si a merge pe valuri precum pe uscat.Anume Mantuitorul ne da vindecare de  suferinte trupesti si duhovnicesti,cerind in schimb doar rugaciune si pocainta”,a mentionat ierarhul.