Sarbatoarea Acoperamantului Maicii Domnului la complexul monastic Arhiepiscopal”Sfanta Treime”

In ziua de miercuri,14 octombrie,cand crestinii ortodocsi serbeaza Acoperamantul Maicii Domnului Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie praznicala la complexul monastic Arhiepiscopal „Sfanta Treime”alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi enoriasi.La finele serviciului divin Vladica  Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari o predica emotionanta,inspirata din Pericopa Evanghelica a zilei,felicitand  crestinii cu acest binecuvantat prilej.Deasemenea ierarhul si clericii coslujitori au inaltat rugaciuni fierbinti pentru cei aflati in suferinta din cauza temutului virus,ce face ravagii pe plan mondial.”Iubiti crestini!Va indemn la rugaciune si pocainta,milostenie si iertare.Aceste calitati trebuie sa le avem cu totii.Cu atit mai mult in aceste vremuri deloc usoare pentru noi toti.”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.