Duminica a XVIII-a dupa Cincizecime la manastirea”Sfanta Treime”

In Duminica a XVIII-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la manastirea „Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de parintele diacon Ioan Cucovici si numerosi credinciosi.In cuvantul Sau predicational Inalt Prea Sfintia Sa a vorbit dreptcredincioasei adunari despre pescuirea minunata savarsita de Mantuitorul Hristos inainte de Chemarea la  Apostolie a ucenicilor Sai .”Toate sunt in puterea Mintuitorului .Noua,credinciosilor nu ne ramane decat sa ne incredem in El si sa fim permanent in fierbinte si sincera rugaciune.Rugaciunea ne deschide calea spre Mintuire.Deaceea,iubiti crestini va indemn sa urmam pe aceasta cale Mintuitorului,dand dovada de intelepciune,pocainta si neincetata rugaciune”,a mentionat ierarhul.