Crucii tale ne inchinam,Hristoase si Sfanta Invierea Ta o laudam si o slavim.

In Duminica a III-a a Postului Invierii Domnului,cea a Sfintei Crucii Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.Dupa citirea Sfintei Evanghelii de la Marcu Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant predicational,axat pe semnificatia Sfintei Cruci in Ortodoxie.”Iubiti credinciosi!Dragi fii si fiice duhovnicesti!Serband Sfanta Cruce ,pe care a patimit Mantuitorul Hristos suntem in permanenta comuniune cu Dumnezeu si in permanenta ascensiune duhovniceasca.Cu permanenta rugaciune si pocainta ne apropiem de Saptamana Patimilor si Marea Sarbatoare a Invierii Domnului,pe care trebuie sa o intampinam cu aleasa bucurie duhovniceasca”,a specificat ierarhul.La finele serviciului divin numerosi credinciosi au fost impartasiti  cu Cinstitul Trup si Sange a Mantuitorului.