Sâmbăta Învierii Dreptului Lazăr la Complexul monastic Arhiepiscopal

În ziua de sâmbăta, 24 aprilie, cea dedicată Învierii Dreptului Lazăr Înalt Prea Sfințitul Părinte Filaret, Arhiepiscopul Făleștiului și a Moldovei de Est  a săvârșit Sfânta și Dumnezească liturghie arhierească la Complexul monastic Arhiepiscopal „Sfânta Treime” din localitatea Troița Nouă, raionul Anenii Noi alături de clericii așezământului monastic și numeroși credincioși. În cuvântul Său predicațional Vladâca Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre minunea Invierii  Dreptului Lazar,cel mort de patru zile ca un in indemn elocvent spre rugaciune si pocainta.„Acum,cand credinciosii ortodocsi intra in Saptamana Patimilor Mantuitorului Hristos Invierea Dreptului Lazar ne vorbeste alegoric despre biruinta asupra mortii si pacatului,a victoriei credintei si rugaciunii .              Iubiti  credinciosi!In Saptamana Patimilor inimile noastre  trebuie sa fie pline de evlavie  si rugaciune,pentru ca sa fim pregatiti duhovniceste sa intampinam Sarbatoarea Sarbatorilor-Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos”,a mentionat ierarhul.