Duminica Sfantului Ioan Scararul la manastirea„Sfanta Treime”

In Duminica a IV-a a Postului Invierii Domnului,numita si a Sfantului Ioan Scararul Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie a Sfantului Vasile cel Mare la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din Troita Noua raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si in prezenta a numerosi credinciosi.Serviciul divin a fost oficiat in aer liber,respectand astfel cerintele autoritatilor statului cu privire la combaterea  pandemiei de Covid 19,virus,ce face ravagii la nivel mondial.Dupa citirea Evangheliei Vladica Filaret a adresat credinciosilor un emotionant mesaj de zidire duhovniceasca.„Opera Sfantului Ioan,numita Scara Raiului este o lucrare deosebit de importanta pentru noi,crestinii.Este de o intelepciune Dumnezeeasca,pentru ca ne cheama la o ascensiune duhovniceasca,o tendinta continua spre obiectivul major al fiecarui crestin-Mantuirea”,a reiterat ierarhul.