Duminica Floriilor la manastirea„Sfanta Treime”

In Duminica Intrarii Domnului in Ierusalim,numita si Duminica Floriilor  Inalt Prea SfintitulPariinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a liturghisit la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu clericii asezamantului monastic si in prezenta a unui impunator numar de pelerini.Dupa citirea Pericopei Evanghelice de la Ioan Vladica Filaret a adresat dreptmaritorilor crestini un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca,in care a vorbit despre semnificatia acestei Sarbatori Imparatesti „Intrand in Ierusalim Mantuitorul Hristos a fost intampinat de credinciosi cu laude si cinste ca  pe Mesia si Imparatul lui Israel,aruncand in calea lui ramuri de smochin si palmier.Noi,crestinii suntem cei,ce intampinam acum pe Hristos in sufletele noastre,deplangem Patimișe Sale si curand ne vom bucura de Invierea Mantutorului Lumii.Va doresc o saptamana binecuvantata,plina de ascetism, credinta si rugaciune.Doar astfel vom putea intampina cu aleasa bucurie duhovniceasca slavitul Praznic a Invierii Domnului”a mentionat ierarhul.Dupa serviciul divin praznical numerosi credinciosi au primit Taina Sfintei Impartasanii.