Patriarhul Filaret, 25 ani la carma Bisericii Autocefale Ucrainene

Sanctitatea Voastra!                                                                                                                  Astazi,cand Sanctitatea Voastra marcheaza 25 ani de la alegerea in demnitatea de Patriarh al Bisericii Autocefale Ucrainene venim si noi,crestinii ortodocsi ai de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est,fii si fiice duhovnicesti a Sanctitatii Voastre cu un sincer si cordial mesaj de felicitare.In aceasta ii dorim bunului si inteleptului nostru arhipastor slujire indelungata in Via Domnului,multa sanatate si realizari duhovnicesti.Sunteti cel,care a stat la temelia luptei pentru crearea Bisericii Autocefale Ucrainene,cel ce a binecuvantat crearea Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est pentru diaspora ucraneana din Republica Moldova.Si respectiv cel,ce a condus spre Mintuire numerosi credinciosi printre care e si Smirena Noastra.Astazi Va zicem un sincer si cordia Intru Multi Ani,Stapane!          +Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.