Duminica a XX-a dupa Cincizecime la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In Duminica a XX-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi dimpreuna cu soborul de slujitori a asezamantului monastic si in prezenta a numerosi pelerini.In cuvântul Sau predicational ,inspirat din Pericopa Evanghelica a zilei cu privire la învierea fiului vaduvei din Nain Inalt Prea Sfintia Sa a mentionat purea Sfantului Duh,invocata de Mântuitorul Hristos in aceasta minune savarsita.„Mântuitorul este generos cu noi toti,crestinii si niciodata nu ramane indiferent la necazurile noastre.Trebuie doar sa ne încredem in El si sa fim in permanenta rugaciune.Deasemenea ne apropiem de Imparatia lui Dumnezeu când manifestam dragoste,compasiune si milostenie fata de semenii nostri,aflati in suferinta si necaz.Toate acestea raman cat se poate de actuale si in timpurile noastre zbuciumate.Va indemn,iubiti crestini la rugaciune si milostenie”,a reiterat Vladica.La finele serviciului divin numerosi credinciosi,ce au primit dezlegarea preotului duhovnic au fost impartasiti cu Cinstitul Trup si Sange a Mântuitorului.