Duminica a XIX-a dupa Cincizecime la manastirea„Sfanta Treime”

In Duminica a XIX-a dupa Cincizecime Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est a savarsit Sfanta si Dumnezeeasca liturghie arhiereasca la complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si numerosi credinciosi .In cuvantul Sau predicational Vladica Filaret a vorbit dreptcredincioasei adunari despre porunca Mantuitorului Hristos de a iubi neconditionat aproapele,inclusiv si vrajmasii.„Iubiti credinciosi!Va indemn sa urmati pilda Mantuitorului Hristos,care a adus cea mai mare jertfa pe altarul dragostei pentru omenire.Deci,sa urmam poruncii lui Hristos prin iertare,pocainta si milostenie,acestea fiind acele virtuti,care ne pot deschide calea spre obiectivul major al oricarui crestin -Mantuirea”,a mentionat ierarhul.