Pastorala la Invierea Domnului a I.P.S.Filaret,Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.

Preacucernicului cler,Preacuviosului cin monahal si dreptmaratorilor crestini din cuprinsul de Dumnezeu pazitei Eparhii Ortodoxe a Moldovei de Est.                                                                                                            Hristos a  Inviat!                                                                                                               Preacucernici si preacuviosi parinti,iubiti fii si fiice duhovnicesti!                                                      Cu ajutorul Bunului Dumnezeu am ajuns si in anul acesta sa ne bucuram cu sfintenie si rugaciune de „praznicul praznicilor si Sarbatoarea Sarbatorilor”-Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.                                                                                                                  Invierea Domnului este cea mai mare Sarbatoare a Ortodoxiei,ce incununeaza multiplele cununi,savarsite de Hristos in timpul vietii Sale pamantesti.Fiul lui Dumnezeu,murind pe Cruce si pus in mormant se ridica biruitor prin puterea Sa Dumnezeeasca si deschide tuturor credinciosilor calea spre o viata vesnica,spre Mantuire .Si astazi,cu o aleasa bucurie duhovniceasca putem sa ne salutam cu salutul traditional crestin „Hristos a Inviat”.                           „Cel ce crede in Mine,viu va fi,de va si muri”Ioan,XI,25.Invierea Domnului semnifica biruinta lui Dumnezeu asupra celui din urma dusman-moartea.Aceste invataminte  Evanghelice sunt perfect valabile si in zilele noastre zbuciumate si cu regret pragmatice.Acum multi din noi sunt in suferinte sufletesti si trupesti si firesc se tem de boala si moarte.De aceasta nu trebuie sa neglijam sau sa pierdem credinta in Dumnezeu de frica necunoscutului deoarece„a venit Hristos si a stat in mijloc  si le-a zis ucenicilor Pace Voua”.Ioan,XX,19,iar Ingerul Domnului,coborand din cer le spune femeielor mironosite”Nu va temeti ca stiu ca pe Iisus cel rastignit i-l  cautati.Nu este aici,ci s-a sculat precum a zis”Matei,XXV.III.Rezumand  cele expuse mai sus trebuie sa ne bucuram cu evlavie si pocainta de Marea Sarbatoare a Invierii Domnului.                                                                                                                                                    Iubiti frati si surori intru Domnul!                                                                                                            Astazi toti ce cred in Mantuitorul Hristos,ce au postit si s-au rugat,au fost milostivi sunt scaldati in lumina Invierii  lui Iisus.In fiecare familie crestina trebuie sa fie aprinsa candela credintei,fiecare prunc,dat fratiilor voastre de Dumnezeu trebuie sa creada si sa se roage Mantuitorului Lumii.Doar astfel putem urma Domnului si Mantuitorului nostru pe Calea Mantuirii.Prin Patimile si moartea Sa Iisus ne daruieste generos Dreptul la Inviere,spaland astfel pacatele noastre.Fie ca Praznicul Invierii Domnului sa aduca in sufletele voastre lumina si pace.Va adresez parintesti urari de sanatate,liniste si lumina in suflete,pace si bucurie in casele voastre.                                                                                                                                                                           Adevarat a Inviat!!!                                                                                                                            Al Vostru catre Domnul-rugator parinte                                                                                                    +Filaret,Din mila lui Dumnezeu Arhiepiscop al Falestiului si a Moldovei de Est.