Invierea Domnului,serbata la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”

In noaptea Sfintei Invieri Inalt Prea Sfintitul Parinte Filaret,Arhiepiscopul Falestiului si a Moldovei de Est a oficiat un serviciu divin praznical la Complexul monastic Arhiepiscopal„Sfanta Treime”din localitatea Troita Noua,raionul Anenii Noi alaturi de clericii asezamantului monastic si un numar impresionant de pelerini.   La miezul noptii Vladica Filaret a impartit credinciosilor prezenti focul haric dupa care a urmat procesiunea in jurul bisericii.Sfanta liturghie praznicala a avut loc in o atmosfera solemna si plina de har dumnezeesc.Parintele protoiereu mitrofor Gheorhe Miron a dat citire Pastoralei Intai Statatorului Eparhiei Ortodoxe a Moldovei de Est.Deasemenea Vladica Filaret a adresat dreptcredincioasei adunari un emotionant cuvant de zidire duhovniceasca.„Iubiti credinciosi! Dupa o perioada de asceza si rugaciune pentru purificarea sufletului si trupului nostru am ajuns sa ne bucuram cu evlavie si credinta de Sarbatoarea Sarbatorilor -Sfintele Pasti,Invierea Domnului si Mantuitorului nostru Iisus Hristos.Aflandu-ne in post si rugaciune ,primind tainele Sfintei Marturisiri si Impartasanii putem acum sa ne bucuram de acest Praznic maret.Iisus Hristos ,prin marea jetfa adusa pe Cruce,prin Invierea Sa ne calauzeste pe noi,crestinii spre Mantuire”,a mentionat Inalt Prea Sfintia Sa.Dupa serviciul divin ierarhul si clericii manastirii traditional au Sfintit prinoasele ,aduse de credinciosi,rostind traditionalul salut pascal Hristos a Inviat!